Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików,to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Wojsko Polskie w medalierstwie Józefa Gosławskiego i w kolekcji medali Centralnej Biblioteki Wojskowej

16 grudnia 2010 r. w Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego otwarto wystawę Wojsko Polskie w medalierstwie Józefa Gosławskiego i w kolekcji medali Centralnej Biblioteki Wojskowej, którą patronatem honorowym objęły: Mennica Polska S.A., Polskie Towarzystwo Numizmatyczne, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, a patronatem medialnym Radio dla Ciebie .
Ekspozycję otworzyły zastępca dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej Pani Beata Czekaj-Wiśniewska i córka artysty Pani Anna Rudzka.
Goście, oprócz medali i ich projektów obejrzeli także plakiety i rzeźby autorstwa Józefa Gosławskiego, polskiego medaliera i rzeźbiarza. Na wernisażu pokazano również rodzinne pamiątki związane z rodziną Gosławskich.
Z kolekcji medali przechowywanych w zbiorach specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej zaprezentowano ponad 100 obiektów upamiętniających ważne wydarzenia historyczne, polskich przywódców wojskowych, w tym część z wizerunkiem patrona Książnicy Józefa Piłsudskiego oraz medale wydane przez instytucje wojskowe i cywilne. Najstarszy z zaprezentowanych medali to pochodzący z 1880 r. i wydany z okazji 50 rocznicy powstania listopadowego Polska Bohaterom Powstania Listopadowego.
Ważną część ekspozycji stanowiły odznaczenia otrzymane przez Bibliotekę w uznaniu jej zasług.
Wystawa jest prezentowana w holu głównym Centralnej Biblioteki Wojskowej do 15 stycznia 2011 r.
 
 
gosl 01
 
gosl 02
 
gosl 03
 
gosl 04
 
gosl 05

Wyszukaj w katalogu: